نماشویی سهم زیادی در زیبایی یک سازه یا ساختمان دارد


از نظر زیباشناسی هر چه یک سازه تمیز تر باشد زیبا تر به نظر می رسد.

در شهرهای صنعتی مثل تهران آلودگی هوا بیش از حد مجاز می باشد و ما در طول سال شاهد ریزش باران های اسیدی هستیم، همین باعث شده که جرم هایی در سطح نما ( سنگ، شیشه، کامپوزیت و یا آجر) ایجاد شود.

معمولا هر چند سال یک بار سازه نیاز به شستشو دارد. حال اگر نمای ساختمان شما شیشه باشد لکه ها بیشتر خود را نشان میدهند و احتمالا زودتر نماشویی صورت میگیرد.

برای این منظور اول باید بتوان به نمای ساختمان دسترسی پیدا کرد که به سه روش میتوان این کار را انجام داد:

۱.روش سنتی نصب داربست.
۲.استقرار جرثقل یا کلایمر و یا هر وسیله ی مکانیکی دیگر.
۳.روش دسترسی با طناب بدون داربست (راپل).

در گذشته های نه چندان دور انجام کار در ارتفاع منوط به نصب سازهای فلزی یا چوبی و یا استفاده از بالابر و جرثقیل های عظیم و الجسه برای استقرار افراد بود که این خود باعث صرف هزینه و زمان زیاد فقط برای انجام مقدمات کار میشد.

ولی امروزه با پیشرفت فن آوری و تولید ابزارهای صنعتی کار در ارتفاع از قبیل طناب ، هارنس و آیدی و… انجام کار در ارتفاع خیلی سریع و راحت و با ایمنی بالا بدون نصب داربست به روش راپل صورت میگیرد

پیچ و رولپلاک نما با طناب در کرج و تهران


در روش راپل(بدون داربست) تکنیسین کار در ارتفاع با استفاده از طناب و تجهیزات صخره نوردی البته از نوع صنعتی آویزان شده (به این صورت که یک سر طناب را بالای پشت بام ساختمان با استفاده از گره های مخصوص صخره نوردی محکم کرده و با استفاده از آیدی و هارنس عملیات فرود و صعود و حرکت افقی را انجام ‌میدهد) و به هر نقطه از نمای سازه میتواند دسترسی داشته باشد و عملیات های مد نظر را انجام دهد.

در شرکت نما راپل و همچنین اکثر شرکت ها برای اطمینان بیشتر تکنسین با دو طناب کار میکند، یک طناب که اصلی بوده نفر با آن معلق می شود و طناب دوم Backup بوده و برای اطمینان بیشتر به نفر وصل میشود، که اگر برای طناب اول مشکلی پیش آمد بتواند از حادثه ی احتمالی جلوگیری نماید.

همچنین تمام ابزارهای مورد استفاده ی تکنسین از قبیل دریل و چکش و …از طریق تسمه و یا طنابچه به هارنس نفر بسته میشود تا از افتادن آن و ایجاد مشکل جلوگیری کند.

پس در کل میتوان این نتیجه ها گرفت که روش راپل ( دسترسی با طناب) در مقایسه با سایر روشهای کار در ارتفاع (نصب داربست و یا جرثقیل های عظیم و الجسه) از ایمنی بیشتری برخوردار میباشد و همچنین عملیات مورد نظر روی نمای ساختمان سریع و بدون زشت کردن نما و با هزینه ی کمتر صورت میگیرد.

رایج ترین عملیات هایی که به روش راپل انجام میشود:

۱-پیچ و رولپلاک و مقاوم سازی سنگ نما جهت جلوگیری از ریزش احتمالی و ایجاد حادثه.

۲-شستشو و سندپلاست انواع نماهای سنگی و سیمانی و کنیتکس با دستگاه واترجت سه فاز.

۳-پوشیدن فاصله ی بین دو ساختمان و یا همان درزانقطاع با ینولیت و یا ورق گالوانیزه.

۴-نورپردازی .

۵-نصب بنر و نصب تابلوهای تبلیغاتی.

۶-نصب لوله بخاری و کانال کولر.

۷-نقاشی و کنیتکس بیرون نما.

۸-آبندی شیشه ها و بندکشی ترک های روی نما جهت جلوگیری از نفوذ آب.

۹-اجرای رزین روی چوب و آجر نما و…

          کارشناس نما راپل