نمای ساختان امروزه از اهمیت بالایی برخورداری می باشد و جلوه ی بیرونی منزل محسوب میشود.

اولین چیزی که باعث زیبایی ساختمان میباشد نمای آن است،

هر کس به یک ساختمان نگاه میکند اولین چیزی که میبیند نمای آن است.
پس انتخاب یک نمای زیبا برای ساختمان باعث زیبایی آن میشود.
امروره ساختمان سازها حتی قبل از شروع به ساخت نقشه و جلوه ی ساختمان خود را مشخص میکنند.

برای زیبا سازی نمای ساختمان در ایران اکثرا از سنگ نما استفاده میکنند،که اگر اصولی این کار صورت نگیرد خود میتواند باعث مشکلاتی شود.
اگر نمای ساختمان شما سنگ می باشد ریزش سنگهای نما را جدی بگیرید.
با گذشت زمان و بر اثر نفوذ آب به پشت سنگ و همچنین سردی و گرمی هوا و وزش باد، احتمال دارد سنگ نما شل شده و ریزش کند.
حال اگر عابری در حال گذر باشد یا وسیله ی نقلیه ای پارک شده باشد ممکن است حادثه ای بوجود آید که جبران آن سخت باشد. پس بهترین کار این است که با پیچ و رولپلاک و مقاوم سازی سنگ نما، ساختمان خود را در برابر این گونه حوادث بیمه کنید.
دقت داشته باشد که در ابتدای بحث گفتیم که اگر سنگ کاری نما اصولی صورت نگیرد احتمال ریزش آن زیاد است.که متاسفانه در کشور ما هم مگر ساختمانی شخصی ساز باشد که نکات استاندارد را در آن رعایت کنند، وگرنه بساز بفروش ها که اکثرا دنبال هزینه کمتر هستند تا کیفیت بهتر.
سنگ کاری اصولی یعنی حین اجرای سنگ نما آنرا اسکوپ کنید. به این صورت که برشهایی پشت سنگ زده میشود و چند تا سیم از آن رد میکنند و این سیم ها از طرف دیگر داخل ملات پشت سنگ میروند.

ولی باز دیده شده نمایی از قبل اسکوپ شده ولی از آن سنگ ریخته که این برمیگردد به ملاتی که پشت سنگ میریزند. یعنی متاسفانه سنگکار برای اینکه بتواند در یک تایم مشخص متراژ بیشتری کار کند بجای ملات پشت سنگ را با تکهایی آجر و مقوا و… پر کرده است.

اسکوپ کردن سنگ نما باید موقع اجرای سنگ کاری صورت گیرد. پس اگر ساختمان شما به هر دلیلی اسکوپ نشده و یا اصولی این کار انجام نشده است باید آنرا پیچ و رولپلاک کنید.
پیچ و رولپلاک به این صورت است که کارگر با دریل سوراخی روی سنگ میزند و با پیچ سنگ را به بتون پشت آن وصل میکند.
نکته ایی که وجود دارد این است که ممکن است پشت سنگ خالی باشد و یا ملات پشت آن قدرت نگهداری سنگ را نداشته باشد که کارگر باید قسمت های مختلف را سوراخ کرده و ناحیه ی مناسب را برای پیچ کردن پیدا کند و یا میتواند با بست های مختلف آنرا به سنگهای مجاورش مهار کند.

تا اینجا اهمیت پیچ و رولپلاک را فهمیدیم حال قصد داریم روش اجرای اینکار را در شرکت نما راپل توضیح دهیم.
بعد از تماس شما با کارشناس نما راپل از شما خواسته میشود که آدرس خود را برای ما ارسال کنید تا برای بازدید رایگان کارشناس بفرستیم و یا میتوانید عکسی از نما تهیه کنید و به وسیله ی یکی از شبکه های اجتمایی برای کارشناس ما ارسال کنید.
بعد از بازدید با کارشناس ما از لحاظ مالی توافق میکنید و زمان مد نظر خود برای اجرای کار به ما اعلام میکنید.
عواملی که در قیمت پیچ و رولپلاک نمای ساختمان تاثیر دارد:
۱-ابعاد سنگ‌ نما: فاصله ی استاندار بین پیچ ها ۵۰ سانت می باشد.حال اگر ابعاد سنگ شما کمتر از این باشد یا سنگ نمای شما ریزشی باشد هزینه اجرای آن بیشتر میشود.
۲-جنس سنگ نما و دیوار: سنگهای سخت که میزان جذب آب کمتری دارند به نسبت سنگهای نرم به پیچ و رولپلاک کمتری احتیاج دارند. ازجمله سنگهای سخت میتواند به سنگ گرانیت و سنگ نرم میتوان به تراورتن اشاره کرد.
۳-قیمت پیچ و رولپلاک سنگهای شل شده با سنگهای افتاده تفاوت دارد.
۴-ملات پشت سنگ‌ نما توانایی نگهداری سنگ را داشته باشد و نیرو مجبور نباشد قسمت های مختلف سنگ را سوراخ کند.
۵-بتونه کاری بعد از اجرای پیچ و رولپلاک نما.
۶-ابزارهایی که روی نما کار میشود و همچنین بیرون رفتگی بالای ساختمان(پیشانی) ، روی اجرت کار تاثیر دارد.

بعد از توافق با شما قرارداد میبندیم که نمونه آنرا مشاهده میکنید.
در شرکت نما راپل مانند اکثر شرکتها از پیچ گالوانیزه و رولپلاک‌ پروانه ای مخصوص سنگ استفاده میشود، که نمونه ی آن موقع بازدید به شما نشان داده میشود.
حال اگر شما پیچ دیگری مد نظر داشتید میتوانیم آنرا جایگزین کنیم.

در این قرارداد توضیح داده شده است که مسئولیت کارکنان با پیمانکار یعنی اینجانب می باشد.
همچنین ذکر شده که کارکنان تحت پوشش بیمه مسئولیت مدنی می باشند.
یکی دیگر از بندهای قرارداد محافظت از وسایل شرکت در حین انجام پروژه می باشند.
یعنی اگر کار شما بیشتر از یک روز کاری بود ما مجبور هستیم شب ابزارها را به کارفرما تحویل دهیم و روز بعد آنرا تحویل بگیریم پس مسئولیتش بر عهده کار فرما میباشد.
حال بعد از شروع کار و در پایان روز کاری اول ۳۰ درصد از کل مبلغ قرارداد برای تهیه ی پیچ و رولپلاک و…از کارفرما گرفته میشود که البته این نیز توافقی می باشد.
در ادامه بعد از اجرای کار و بتونه کاری، موقع تحویل کار کل مبلغ قرارداد گرفته میشود.
بتونه کاری به این صورت می باشد که ما با استفاده از رنگ های مختلفی که در اختیار دارم و سیمان سفید و چسب بتون، بتونه ای همرنگ سنگ نمای شما درآورده و روی پیچ ها با کاردک میزنیم که این خود باعث شده نمای ساختمان شما زشت نشود.
تا این مرحله کل نمای ساختمان پیچ شده و همچنین روی آنها بتونه زده میشود، حال ممکن است از قبل سنگی از نما افتاده باشد و یا حین انجام کار ریزش کرده در این مرحله ما سنگهای افتاده را اندازه گرفته و برای شما لیست میکنیم و یا میتوانیم خودمان تهیه کرده و فاکتورش را بگیریم.
بعد از برش سنگها به اندازه دلخواه اول سنگ افتاده را روی زمین سوراخ کرده بعد نیرو با استفاده از چسب جلاسنج آنرا میچسباند و همچنین پیچ رولپلاک میکند.

و در آخر ترکهایی که در سطح نما وجود دارد و باعث میشود آب به پشت سنگها نفوذ کند را بندکشی میکنیم.

خدماتی مثلا پیچ و رولپلاک نما همراه با ضمانت کتبی ده ساله ارائه میشود.

تماس با کارشناس نما راپل