ساختمان‌ها با اشکال و کاربرد‌های مختلف ساخته می‌شود که استحکام آن ساختمان در درجه اول مورد بررسی قرار می‌گیرد و بعد از آن شکل ظاهری ساختمان بسیار مهم است. نگهداری نمای ساختمان یکی از موارد بسیار مهم در ساختمان می‌باشد. از دیگر موارد مهم در نگهداری نمای ساختمان تعمیرات مشکلات پیش آمده در نما و پاک‌سازی آن از آلودگی‌ها و … می‌باشد که در ادامه به روش‌ها و راه حل‌ها چگونه نگهداری نمای ساختمان مفصلاً توضیح داده خواهد شد.

راپل چیست

قبل از هر چیز خوب است با معنی کلمه راپل به صورت تخصصی آشنا شویم. راپل یا دسترسی با طناب به عملی گفته می‌شود که به وسیله یک سری ادوات مخصوص از یک ارتفاع معین تا نقطه‌ی مورد نظر به صورت آویزان پایین بیاییم. این کار به صورت یک ورزش نیز انجام می‌گیرد. راپل امروزه در قالب انجام یک سری از عملیات فنی نظیر نگهداری نمای ساختمان، تعمیرات مورد نیاز، شستشوی نما ساختمان و یا رنگ آمیزی قسمتی از دیوار ساختمان با بهره گیری از نیرو‌های کار آزموده صورت می‌گیرد.

نگهداری نمای ساختمان

استفاده از راپل در نگهداری نمای ساختمان

خوب است بدانیم چنانچه نمای یک ساختمان به طور مثال سنگی اگر با ریزش مواجه شود و این ریزش خطرات جانی و مالی را به همراه داشته باشد مسئولیت این خسارات بر عهده‌ی فرد یا افراد مالک ساختمان می‌باشد، لذا نگهداری نمای ساختمان با توجه به این امر مسئله‌ای مهم به نظر می‌رسد. حال پیش می‌آید که قسمتی از نمای ساختمان سست شده و احتمال ریزش آن بالا می‌رود. برای این کار نیازی برای نصب داربست و نگهداری نمای ساختمان نیست. می‌توان با استفاده از راپل کاران این عمل را انجام داد.

البته همان‌طور که در قبل گفته شد راپل فقط برای نگهداری نمای ساختمان نمی‌باشد و به جز آن در تمیز نمودن نمای ساختمان، انجام انواع نورپردازی‌ها، نقاشی و … از گروه حرفه‌ای راپل کار که در عام به بند بازان معروف‌اند استفاده می‌شود.

پیچ و رول پلاک کردن جهت نگهداری نمای ساختمان

رول‌پلاک یک شی پلاستیکی است که برای محکم نمودن اتصال پیچ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد رولپلاک در نگهداری نمای ساختمان به این شکل می‌باشد که شما می‌توانید با استفاده راپل محل مورد نظر را با دریل سوراخ نموده و آن را با پیچ‌های مقاوم محکم نمایید. این کار معمولاً جهت جلوگیری از ریختن سنگ‌های نما و بروز خطرات جانی و مالی انجام می‌گردد. پیچ و رول‌پلاک کردن یکی از کارآمدترین روش‌های ممکن برای نگهداری نمای ساختمان می‌باشد.

نگهداری نمای ساختمان

شستشوی نمای ساختمان در راستای نگهداری نمای ساختمان

یکی از موضوعات مهم و مورد بحث پس از ساخته شدن ساختمان مخصوصا ساختمان‌هایی که ارتفاع زیادی دارند چگونه تمیز کردن و شست شوی آن است. امروزه با توجه به رشد علم در زمینه ساختمان سازی ساختمان‌ها و برج‌های زیادی ساخته می‌شود که تمیز نگه داشتن نمای بیرونی آن مورد بحث می‌باشد حال آنکه این بنا‌ها در شهر‌های آلوده مانند تهران باشند. قاعدتاً برای پاک‌سازی ساختمان‌های بلند استفاده از داربست نه صرفه‌ی اقتصادی دارد و نه ایمن می‌باشد پس در این حالت استفاده از راپل و افراد متبحر در این کار یک راه حل مورد اطمینان می‌باشد. به این صورت که افراد خبره با طناب از بالا آویزان شده و به شست و شوی نقطه مورد نظر می‌پردازند. این کار برای نگهداری نمای ساختمان در ساختمان‌ها بلند انجام می‌گیرد.

نگهداری نمای ساختمان

رنگ آمیزی اسم گذاری بر روی نمای ساختمان به کمک راپل

تا به حال پیش‌آمده که یک ساختمان بزرگ بعد از ساخته شدن توسط کسی خریداری شود و قصد نام گذاری و یا نقاشی بر روی نمای ساختمان را داشته باشد. حال آنکه نقطه مورد نظر برای حک کردن اسم شرکت یا ساختمان خود در نقطه‌ی بالایی قرار دارد. در اینجا می‌توان از راپل استفاده نمود و با رنگ آمیزی و یا نصب تابلو‌های LED کار مورد نظر را انجام دهند.

پس نتیجه می‌گیریم انجام عملیات راپل یک کار بسیار کارآمد می‌تواند باشد که انجام آن دشواری‌های خاص خود را دارد.